37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας: Χαμόγελα στους προπονητές, τη Διοίκηση του ΓΑΣ Ιλισός αλλά και τους πολίτες του Ζωγράφου! Δύο αθλητές στο βάθρο! (ΦΩΤΟ)

Ο Κενυάτης Τζον Κιπκορίρ Κόμεν αναδείχθηκε νικητής στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, αφού τερμάτισε σε 2 ώρες 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα, με δεύτερο τον Φελισιέν Μουχιτίρα από την Ρουάντα με 2:16:43. Τρίτος τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος με την εξαιρετική επίδοση 2:19:02 που είναι και η δεύτερη καλύτερη επίδοση Έλληνα αθλητή στην αυθεντική διαδρομή.

Ταυτόχρονα ο Γκελαούζος κατέκτησε για τρίτη συνεχή χρονιά τον τίτλο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μαραθωνίου, με δεύτερο τον Παναγιώτη Καραϊσκο και τρίτο τον Χαράλαμπο Πιτσώλη, από τον αθλητικό σύλλογο «ΓΑΣ ΙΛΙΣΟΣ», που συμμετείχε με πολλές αθλήτριες και πολλούς αθλητές.

Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισσός): «Είμαι πολύ χαρούμενος με τη σημερινή μου εμφάνιση. Ήταν μόλις ο δεύτερος αγώνας μου σε μαραθώνιο και πήγε πολύ καλά. Ο καιρός μας ανησύχησε, ωστόσο πήγε καλά. Πλέον σκέφτομαι το μέλλον με υψηλές προσδοκίες και ελπίζω σε καλύτερες παρουσίες».

Στον διεθνή Μαραθώνιο των γυναικών, πρώτη τερμάτισε η Ελευθερία Πετρουλάκη με 2:45:50, επίδοση που είναι η καλύτερή της στην Αυθεντική διαδρομή και παράλληλα αναδείχθηκε Πανελληνιονίκης για δεύτερη συνεχή χρονιά στον 3ο Μαραθώνιο της καριέρας της.

Στην 2η θέση τερμάτισε η Αικατερίνη Ασημακοπούλου σε 3.02.31 και στην 3η η Παναγιώτα Βλαχάκη σε 3.04.227, από τον αθλητικό σύλλογο «ΓΑΣ ΙΛΙΣΟΣ»!

Η Παναγιώτα Βλαχάκη, δήλωσε: «Είναι ο πρώτος Μαραθώνιος μετά τη συμμετοχή μου στους Ολυμπιακούς. Ξεκίνησα συντηρητικά, ήθελα να απολαύσω τη διαδρομή και μου βγήκε ευχάριστα. Μια θέση στο βάθρο μου δίνει περισσότερη δύναμη να συνεχίζω να τρέχω και να κάνω αυτό που αγαπάω. Ευχαριστώ τον κόσμο. Και τους θεατές και όσους τρέχαμε μαζί. Είναι απίστευτο πως βοηθάμε ο ένας τον άλλο».