Ολυμπιακός: Είπε «στόχος το πρωτάθλημα», όχι «αυτοκτονήστε»

Ο Ολυμπιακός και ο Μαρτίνς… μπέρδεψαν τις διοργανώσεις και έβαλαν σε κίνδυνο την πρόκριση ακόμα και στο Europa. Γράφει ο Χρήστος Σταθόπουλος.
Α ΠΙ ΣΤΕΥ ΤΟ. Αυτό που… κατάφερε στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός είναι βγαλμένο από τους χειρότερους ευρωπαϊκούς του εφιάλτες. Είναι… ντεζαβού, ελληνιστί, των εποχών που οι ερυθρόλευκοι πέρναγαν τα σύνορα και είχες ποντάρει το σπίτι σου ότι θα χάσουν.

Λες και το ήθελαν να έρθει έτσι αυτό το παιχνίδι. Να προηγούνται στο ημίχρονο 1-0, με ένα αστείο αυτογκόλ του τερματοφύλακα του Αστέρα, και να μην είναι ικανοί να φύγουν με αποτέλεσμα από την πιο φιλική έδρα που θα μπορούσαν να συναντήσουν ποτέ στην Ευρώπη.

Η απόδοση του Ολυμπιακού στο Μαρακανά ήταν πολύ χειρότερη από τον πρώτο εφετινό αγώνα του, αυτόν στην Τσεχία κόντρα στην Πλζεν, σε ένα ματς που έγινε πριν από δύο μήνες με την ομάδα αμοντάριστη.

Ο Μαρτίνς έκανε το χειρότερο παιχνίδι του από τη μέρα που ανέλαβε τον Ολυμπιακό. Το κακό όμως δεν είναι αυτό. Το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι στον Ολυμπιακό φαίνεται να έχουν μπερδέψει τις διοργανώσεις. Ναι, υπάρχει η «εντολή» του Βαγγέλη Μαρινάκη ότι πρωταρχικός και αποκλειστικός σκοπός είναι η επαναφορά στην εγχώρια κορυφή που θα ξαναφέρει στο λιμάνι την κούπα της Σούπερ Λίγκας. Αυτό όμως ουδεμία σχέση έχει με τον Ολυμπιακό που αντικρίσαμε στο Μαρακανά.

Τρεις ευκαιρίες όλες κι όλες στο πρώτο ημίχρονο, εκ των οποίων η μία έγινε γκολ, είπαμε πως. «Χορηγία» του αντίπαλου τερματοφύλακα. Και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα εξαφανίστηκε. Λες και μπήκε στο… αεροπλάνο της επιστροφής και στο γήπεδο έπαιζε η Κ19. Οι ερυθρόλευκοι πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο, με μοναδικές στιγμές αναλαμπής στο 85’ και στο 86’!

Από τη στιγμή, δηλαδή, που οι Πειραιώτες ισοφαρίστηκαν, στο 62’, θυμήθηκαν να βγουν μπροστά και να απειλήσουν πέντε λεπτά πριν από τη λήξη! Τι κατάφεραν; Τις δύο ευκαιρίες που είπαμε (85’, 86’) να διαδεχθεί το… 2-1 του Αστέρα στο επόμενο ακριβώς λεπτό.

Ο Μεριά συνεχίζει να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής και αυτή τη φορά πήρε μαζί του στον πάτο και τον “σκόρερ” Σεμέδο. Δεξιά ο Τοροσίδης ανέβηκε τρεις φορές σε όλο το 90λεπτο, ενώ ο Μπενζιά μόνο ποδοσφαιριστή δεν θύμιζε. Έβαλε και το… κερασάκι με την κόκκινη κάρτα που πήρε και το γλυκό άρχισε να φτιάχνεται για την ομάδα του. Όσον αφορά τον Λοβέρα, στα ρηχά, ενώ ο Γκερέρο έδωσε τις γνωστές μάχες του. Απλά, τροφοδοτήθηκε τέσσερις φορές. Και πολλά έκανε με άλλα λόγια.

Η αρνητική έκπληξη για εμένα ήταν οι επιλογές του Μαρτίνς. Ο Πορτογάλος υποτίμησε το παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα και το πλήρωσε. Δεν ξέρω αν είχε πάρει το αυτί του όσες εξυπνάδες ακούστηκαν περί… φιλικού, αλλά ανάθεμα αν είναι έτσι τα… φιλικά. Ο Αστέρας από την άλλη, έπαιξε για την τιμή του και το απέδειξε, πιάνοντας τον Ολυμπιακό στον ύπνο και τον προπονητή του σχεδόν αδιάβαστο. Πώς αλλιώς να εξηγηθούν οι τέσσερις αλλαγές στη βασική ενδεκάδα; Κι αλλαγές όχι στα… σημεία, αλλά σε κομβικές θέσεις όπως είναι ο Βαλμπουενά, ο Ποντένσε, ο Γκιλιέρμε και ο Ομάρ. Επέλεξε να αφήσει εκτός σε αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ τους τέσσερις κορυφαίους ποδοσφαιριστές του, κάτι που πραγματικά δεν έχει λογική και ειδικά από έναν άνθρωπου που ξεψαχνίζει ακόμα και το χρώμα της φανέλας που θα φορεθεί.

Το ματς, λοιπόν, δεν το κέρδισε ο Ερυθρός Αστέρας. Το έχασε ο Ολυμπιακός και ο προπονητής του που έμειναν… χιλιόμετρα πίσω από τη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, ενώ πλέον τίθενται εν αμφιβόλω ακόμα και η τρίτη!  Αρκεί να ρίξετε μια ματιά στο πρόγραμμα του ομίλου: οι Πειραιώτες δίνουν προσεχώς δύο διαδοχικά ματς με τη Μπάγερν που πήγε στο Λονδίνο κι έριξε ΕΦΤΑ γκολ στην Τότεναμ.

Λέτε να έρθουν οι Βαυαροί στις 22 του μήνα…. ξεμπούκωτοι στο Καραϊσκάκης; Δε νομίζω. Ίσα ίσα θα τα δώσουν όλα για την τρίτη νίκη στον όμιλο, ώστε μετά να κάτσουν και να απολαύσουν το ταξίδι. Τις ίδιες στιγμές, η ομάδα του Ποκετίνο θα έχει δύο σερί ματς με τον εμφανώς πολύ κατώτερο Αστέρα. Βάλτε τα κάτω και θα δείτε ότι η ήττα στο Βελιγράδι μπορεί να αποδειχθεί σε φετινό ευρωπαϊκό Βατερλό.

Ο Ολυμπιακός ναι μεν πρέπει να διαλέξει παιχνίδια και διοργάνωση, αλλά αν συνεχίσει να πιστεύει ότι θα βγάζει Τσάμπιονς ματς χωρίς Βαλμπουενά και το καλύτερο οκτάρι του πρωταθλήματος, το μόνο που θα καταφέρει είναι να “χαλιέται” ψυχολογικά και αγωνιστικά για τον μεγάλο του στόχο: το πρωτάθλημα.