Αν έχεις… VAR διάβαινε! Δεύτερο τρίποντο για τον Ολυμπιακό με… σφραγίδα VAR. Ένα πέναλτι για… μεγάλη συζήτηση έδωσε το γκολ της νίκης στους ερυθρόλευκους που πέρασαν από τη Λάρισα με 0-1!

Κάνοντας διαχείριση δυνάμεων ενόψει της δύσκολης συνέχειας, ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στη Λάρισα και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς και παίζοντας στο… ρελαντί, όσο δηλαδή χρειάστηκε, πήραν την ουσία -το «τρίποντο»- χωρίς καν να πλησιάσουν την απόδοση που είχαν στα ευρωπαϊκά ματς. Ξανά μέσω VAR το γκολ των Πειραιωτών, με την υπόδειξη του πέναλτι στο 5ο λεπτό.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, στο ξεκίνημά του η ΑΕΛ μπήκε στο γήπεδο με διάθεση να πιέσει στη μεσαία γραμμή και να επιτεθεί, ενώ αρκετά δυνατά έως σκληρά ήταν και τα μαρκαρίσματα των γηπεδούχων που προσπάθησαν να πάνε το παιχνίδι στη δύναμη και το πάθος. Γρήγορα πάντως ο Ολυμπιακός προσαρμόστηκε, ενώ φυσικά κομβικό στην εξέλιξη ήταν και το γρήγορο γκολ, στο 7′, με το πέναλτι του Βαλμπουενά. Συνολικά ο ρυθμός ήταν καλός πάντως μονάχα για ένα τέταρτο, με τους ρυθμούς να πέφτουν στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» σε όλο αυτό το διάστημα ήταν καλύτεροι, κυκλοφόρησαν με άνεση και υπομονή τη μπάλα σε ποσοστό σταθερά γύρω στο 60% και είχαν και τρεις ακόμη πολύ σημαντικές στιγμές για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Όσον αφορά στο αμυντικό κομμάτι σε αυτό το πρώτο 45λεπτο, η ομάδα του Μαρτίνς δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην ΑΕΛ πλην της φάσης του Ντάουντα στις καθυστερήσεις που ξεκίνησε από κόντρες.

Δυνατά βγήκε η ΑΕΛ στον αγωνιστικό χώρο και στην επανάληψη αλλά και πάλι χωρίς να προβληματίζει την άμυνα του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο όσων συνέβαιναν πάνω στο χορτάρι, ενώ από πλευράς θεάματος το παιχνίδι ήταν ακόμη χειρότερο σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο. Όσο περνούσε η ώρα, το ματς… έσβησε σε αυτό το 0-1, αφού η μεν Λάρισα δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο ενώ ο δε Ολυμπιακός δεν χρειαζόταν να το κάνει. Κάπως έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν αήττητοι στη σεζόν (σε 8 ματς) και σε 16ο σερί επίσημο παιχνίδι μετά την ήττα από τη Λαμία για το περσινό Κύπελλο στο Καραϊσκάκη. Παράλληλα, αυτή ήταν η έβδομη διαδοχική νίκη φέτος και η έκτη σερί επί της Λάρισας.